Jamaica Biscuit Company produces 8000 cases of water crackers weekly

Jamaica Biscuit Company produces 8000 cases of water crackers weekly. Based on the
company’s production costs throughout the years, they figure that it will cost them
$40.00 to make a case of water cracker. There will also be a cost for running the equipment for an entire week that they figure to be $5400, regardless of how many cases of water crackers they make.
i. Derive the cost function for the company for a week.

Get Your Custom Essay Written From Scratch
Are You Overwhelmed With Writing Assignments?
Give yourself a break and turn to our top writers. They’ll follow all the requirements to compose a premium-quality piece for you.
Order Now